CS

EN

Ironman 5150 Berlin (GER)

01.06.2012

Ironman 5150 Berlin – první městský triatlon v německé metropoli a double pro české barvy – z vítězství se radovali Radka Vodičková i Filip Ospalý.

Zatímco si pořadatelé prožili noc před závodem bezesnou noc – bouřka v Berlíně způsobila milionové škody, většina profi závodníku ji ani nezaznamenala. Pořadatelská agentura, která organizuje berlínský triatlon umístila dějiště závodu na bývalé letiště Tempelhof, které v současné době slouží obyvatelům Berlína jako rekreační plocha. Plavání bylo v řece Sprévě okolo historického mola, které plnilo svou roli v době rozděleného Berlína v jednom okruhu. První depo umístili pořadatelé do skladištní haly. Prvních 7km cyklistiky v ulicích města, závěrečných 33km ve třech okruzích po ranvejích letiště. Běh ve dvou okruzích po obslužné silnici kolem ranvejí.

Po noční bouři se závodníci probudili do ranního deště, který ustal cca 90minut před startem. Krátce před startem v osm hodin vyšlo slunce, které svítilo po celý závod. Dešťové mraky se přihnaly až v poledne, kdy bylo vyhlášení. Teplota vody byla 18,5 stupňů, teplota vzduchu od 21 do 25stupňů. Mírný vítr dělal na ranvejích jen mírné problémy:) Atlet se startovním číslem 1 a největší hvězda závodu, Michael Realert, nakonec na start nenastoupil. V cíli mi řekl, že před třemi dny při běžeckém tréninku špatně došlápl a zranil si kotník. Ale, že je rád, že dnes nestartoval :) Utkáme se tak až v polovině srpna na European Championships Ironman 70.3 Germany.
Při plavecké části nedošlo k ničemu neočekávanému a z vody vylézali favorité spolu – za prvním Australanem Ambergerem, lezl třetí domácí Prochnow a pátý já. S námi ještě byli Ital Ciavatelle, Američan Wisthoff a Maďar Kuttor.

Před startem závodu jsem si říkal, že se budu na kole snažit, abych do druhého depa dojížděl s minimální ztrátou na nejlepší cyklisty. Tento můj cíl se rozplynul už během prvních kilometrů – po malém zaváhání v depu jsem na kolo naskakoval se ztrátou necelých 10sekund na Ambergera, který nasadil neskutečné tempo a po průjezdu městem a během prvních kilometrů po ranvejích si na mě najel minutový náskok. Na letišti, na které už jsem najel jako druhý, jsem si našel svoje tempo a minutový náskok jsem tak držel od cca 15.km až skoro do cílem cyklistiky. Za mnou jako stín jezdil Ciavatelle, Prochnow s Kuttorem kroužili po letišti každý sám už s většími rozestupy. Před stratem jsem měl obavy ze třech jedenáctikilometrových okruhů po ranvejích, protože několik set hobbíků odtsratovalo do závodu ve třech vlnách pár minut po nás. Naštěstí to nebylo tak hrozné a i ve třetím okruhu zbylo na 21metrů širokých pruzích místo i pro nás. Ale na příští rok, kdy zde chtějí pořadatelé uspořádat závod série Ironman 70.3, musí cyklistickou trať trochu upravit. Do depa tak dojel Amberger první s náskokem 1:20. Za mnou Ciavatelle., čtvrtý Prochnow se ztrátou 1:10.

Ambergerův náskok jsem však začal stahovat hned od začátku běhu a to výrazně - na první obrátce na kilometru 2,25 měl k dobru už jen 40“. Mihnul jsem se kolem něj na kilometru 6,5 a v cíli jsem se tak objevil 50“před druhým Ambergerem a 2:16 před třetím Prochnowem.
Vítězstvím na dnešním závodě jsem se vyšvihl na první místo rankingu 5150, podle kterého se za 14dní bude dělat startovní listina na nejlépe dotovaný triatlonový závod světa, Hy-Vee Triathlon, který se uskuteční 2.září v Des Moines v Iowě.

V ženském závodě vyhrála stylem start – cíl Radka Vodičková a to by ji mělo stačit ke kvalifikaci na Hy-Vee.

Partneři

webDvorak