CS

EN

Ironman 70.3 Haugesund 2016

04.07.2016

Zdravim vas a preji pekne pocteni;-) Nebojte se, nezapomnel jsem s reportazemi ze zavodu, i kdyz uz mam po dnesku za sebou tri. Ale spis to nejak nestihl...takze i letos vas obcas zavedu na zavody po celem svete...no vlastne po cele Evrope a jeden v USA.

Ironman 70.3 Haugesund a muj oblibeny zavod, ktery jsem vyhral v letech 2012-14, loni jsem nestartoval. Za 5let konani zavodu se sice trate vubec nezmenily, ale vse ostatni ano. A k lepsimu! Reditel zavodu,Ivar Jacobsen, se snazi, aby byl jeho zavod ten nejlepsi a prichazi s mnoha novinkami. Sveho cile uz dosahl, protoze byl lonsky rocnik zvolen triatlonisty jako nejlepsi zavod serie Ironman 70.3 na celem svete.

Jak se dokaze postarat o zavodniky svedci treba fakt, jak flexibline zareagoval, kdyz jsem mu behem ctvrtka poslal mail, ze mi zrusili let z Vidne do Osla a tak misto pristani v 15hodin v Haugesundu, pristanu v 17hodin ve Stavangeru (2hodiny jizdy autem i trajektem). Poslal pro me auto, ktere navic muselo kvuli zpozdeni cekat navic dve hodiny. A druhy den vecer tam poslal auto znovu, protoze mi z Londyna nedoslo kolo. Na letisti rekli, ze ho do Stavangeru dopravi v patek vecer, ale do Haugesundu az v sobotu v poledne. Nejdriv me pujcil treninkove kolo a pak nechal pro nej poslat, abych nemusel čekat až do soboty.

Na páteční tiskovce se pak prezentovali papírovi favorité. Vedle mě Němci Andreas Dreitz (letosni vítěz Challenge Denmark a Ironman 70.3 Mallorca) a Nils Frommhold (letošní vitez Ironman 70.3 Raperswill) a místní 20-ti lety mladik Gustav Iden, který měl před sebou svuj první střední triatlon, ale ředitel závodu a šéf místního tri klubu, který má po pěti letech existence na 500 členů (z toho více jak 100 jsou děti od 8 do 18 let!), ho rovnou pasoval na vítěze...

Počasí mělo být podle předpovědi krásné norsky letni - po nočním dešti, měly být od 8 do 10 přeháňky a pak polojasno. Teplota ráno kolem 10 a přes poledne kolem 15 stupňů - a předpověď vyšla:) Což jsem byl rád, protože kvůli tomu jsem si tento závod před čtyřmi lety vybral, abych se tu moc ve vedru netrápil (i když premiérový ročník se odehrával v 25 stupňové vedru:-) ) Ráno pul hodiny před startem pořadatelé rozhodli, že kvůli nízké teplotě vody (15) a vzduchu (11) se zkracuje plavání z 1900 m na 1500m. Pravda byla,ale jak podle casu plavání (20:20) tak i podle oka o kolik to zkrátili, trochu jina. Po startovním výstřelu šli dopředu favorizovani plavci Peter Kerr(AUS) a Mark Threlfall(GBR). Za nimi se zařadil Henrik Hyldelund(DEN), Nils Frommhold, Gustav Iden a já a po dvaceti minutách a několika vteřinách jsem společně vylezali na břeh zkráceného plavání.

Depo v Haugesundu je komfortni na hřištích s umělým povrchem. Počasí připravilo první přeháňky, vývoj závodu druhou - do čela šel nezadržitelně mladý Nor a hned za ním ještě jeden další - společně s profiky startovalo 15 nejlepších norských hobiku, kteří měli dnešní zavod jako narodni mistrovství. Cekal jsem výpad Dánského zavodnika, který před třemi týdny při Challenge Billund-Herning prolétl na kole trať jako první a nadelil mi 8minut. Ale zatím se nic nekonalo. Pouze déšť a trať nahoru a dolů, doleva a doprava. Na 10.km jsem se tak usadil na čele závodu a vychutnával jsem si požitek z jízdy za autem časomíry - při prohlížení startovni listiny jsem v to před závodem moc neveril. Ale stalo se, tak mě to hrálo u srdce ;-) a vůbec mě nevadilo, že na nejsevernější části tratě kola (km 20-24) lilo jak z konve. Na 30.km se poradi nasi 6ti clenne skupiny zmenilo - do cela sel Hyldelund, po nem Frommhold, za nej se zaradil dalsi Nemec Brauer, pak ja a za mnou Iden a již zmiňovaný hobik. Takhle jsme projížděli všechny zákoutí norské krajiny na mokrých silnicich až na70.km, kdy jsme projizdeli Haugesundem. V něm do toho šlápl Hyldelund a na 20ti km okruhu na jih od města nám nadelil skoro 2 minuty. Do depa tak po něm dojel Nils, já, Brauer, Gustav a hobik.

Z depa pro mě neuvěřitelně rychle vypálil mladý Gustav a začal se vzdalovat. Ke mě se na 2.km v sebehu k cíli přidal Nils a spolecne jsme se dívali, jak nám Gustav utíká. Na 3.km jsme predbehli Hyldelunda a čekali, co bude. Nilsuv doprovod na kole, nám říkal aktuální ztrátu,ktera stále narůstala, takze se Nils schoval v proti větru za me a vydrzel tam celý první okruh, ale to me vubec nevadilo. V polovině trati měl mladík k dobru necelé 2minuty. Při průběhu kolem místních kamaradu Gustava na 13.km na nás křičeli, ať zabereme, že je mu teprve 20let:-) Ale zároveň nás povzbudili tím, že už ztrátu začínáme stahovat. To byl impuls pro Nilse, ktery šel přede mě a začal udávat tempo. Na 16.km už to byla jen minuta a něco, ale taky pár metrů me ztraty na Nilse. Ztráta se bohužel zacala zvětšovat, i presto ze jsme oba dva zrychlovali - Gustav už byl totiž na dohled. Místní divaci v cílovém prostoru na nábřeží šíleli, protože to nakonec Norovi stačilo k vítězství, Nils doběhl cca půl minutou za ním, já pak další cca půl minuty na třetím místě.

Sice je 3.misto mým nejhorším výsledkem ve čtyřech startech tady v Haugesundu, ale jsem spokojen. Forma stále stoupá, predevsim ta běžecká, která byla poznamenána zraněním nejvíce. Čas 1:12:35 je o tři minuty rychlejší, než před třemi týdny na závode v Dánsku a to je tu trat narocnejsi. I kolo za 2:09 je fajn - nevím, zda jsem se tu nekdy dostal pod 2:10. Ale to jsem jezdil vždy sám, dnes jsem jel ve skupině. Takže hurá do dalších bojů!!! Čeká jich ještě dost:) Další bude v Praze při TRIPrague 30.cervence

Výsledky závodu

Partneři

webDvorak