Reportáže
Partneři
4.9.2011 Hy-Vee Triathlon (USA)

Hy-Vee Triathlon – Ironman 5150 U.S.Championships Des Moines – dotace USD 1mil. Z vítězství se nakonec radoval nejstarší startující :) Greg Bennett. Já jsem obsadil 7. místo a Martin Krňávek 12.místo. V ženském závodě vyhrála Lisa Norden, Radka Vodičková byla 14.
Počasí během závodů ideální – jasno, cca 22´C a mírný vítr. Plavání závodů kategorie elite bylo situováno do řeky v centru. Zatímco na pátečním brífinku byly oznámeny dva plavecké okruhy s tím, že první bójka je od startu vzdálena skoro 100m a proud v řece skoro žádný nebyl, po sobotním dešti proud výrazně zesílil a pořadatelé změnili počet okruhů na tři – první bóje už po 50metrech. Před stratem se na krátkém brífinku s rozhodčími hodně diskutovalo o tom, zda u každé bóje (hlavně té první) bude loď, aby se zamezilo zkrácení tratě, které se praktikovalo v ženském závodě. Byli jsme ubezpečeni, že žádné zkracování u nás nehrozí. Bohužel opak byl pravdou – hned první bóje jako kdyby pro někoho neexistovala, takže i přes vydařený start jsem se za první bóji propadl až na 20.místo. „Nejvíc“ na tom vydělal Joshua Amberger, který minul druhou bóji a nejsilnějším proudem se nechal unést hned ke třetí a už po prvním okruhu měl náskok skoro půl minuty, který pak navyšoval až do cíle plavání a posbíral tak všechny tři prémie (každá USD 5150). Tím tak vypálil rybník nejlepšímu plavci ve startovním poli Andy Pottsovi, který vylézal druhý následován hlavním polem. Já jsem ve vodě dost bojoval s proudem a chvíli si připadal jako jo-jo - po proudu se pole natáhlo a já výrazně ztrácel, proti proudu se zase stalo víc kompaktní a já byl schopen se k němu přiblížit. Byl jsem rád, že jsem po třetím okruhu vylezl na startovací rampu, a zamířil k depu. Vylézal jsem na 16.místě 30sekund za Pottsem.
Cyklistických 40km ve čtyřech okruzích a při každém průjezdu druhým depem opět prémie USD5150. Na to se nejvíce specializoval Ben Collins – hned od začátku se oddělil od svých pronásledovatelů a nejrychlejším kolem získal všechny cyklistické prémie. V depu měl na druhého Grega Bennetta náskok jednu minutu. Bohužel letos nemám takovou formu na kole, abych byl schopen sekundovat těm nejlepším, takže mě v průběhu cyklistiky postupně předjeli Greg Bennett, Bertrand Biliard, Rasmus Henning a David Thompson a ani s jedním jsem nedokázal jet v kontaktu déle než pár kilometrů. Ale i já jsem pár závodníků předjel, takže jsem do druhého depa přijel zase na 16.místě.

Běh na čtyřech okruzích s jedním kopcem. Ben Collins se evidentně na kole utavil a už v prvním okruhu šel do vedení Greg Bennett, který měl po kole na své pronásledovatele náskok 30sekund a vynikajícím během posbíral čtyři běžecké prémie a běžel si i pro tu největší v cíli. Na druhé místo se v polovině běhu probojovala dvojice Hunter Kemper, Stuart Hayes. Já jsem po sesednutí z kola doufal, že po tak slabém plavání a kole to dotáhnu aspoň do Top10. Sice jsem dnes neměl nejrychlejší běh, ale bylo patrné, že někteří závodníci přepálili cyklistiku a teď se trápí. Po prvním běžeckém okruhu jsem se posunul o dvě příčky výše, v polovině běhu jsem byl už 11. a před posledním okruhem už 8. V závěrečném okruhu jsem předběhl už jen jednoho závodníka, takže ve finiši na mě zbylo 7. místo.

No nic moc, ale lepší než nic:) Teď si pořádně odpočinout, nabrat síly a připravit se Ironman 70.3 World Championship, které se uskuteční v neděli v Las Vegas.