CS

EN

Challenge Forte Village Sardinia

26.10.2015

Podle reklam a PR materiálu je Forte Village jedním z top resortu na světě. Ano, je to tu pěkne - subtropická zahrada, ve které se nachází sedm hotelu (jen jeden je třípatrový, ostatní jednopatrové), nespočet bazénu, hrist, restaurací a všeho, co člověk k rekreaci potrebuje. V resortu se dá pohybovat jen pěšky, na kole nebo na elektro vozících. Auta parkuji před resortem - na úzké cestičky mezi stromy a budovami by se stejně nevešly. A tento resort je hlavním partnerem závodu série Challenge tady na Sardinii. Většina závodníků je tak ubytována v centru závodu. Start je na pláží, první depo na malém fotbalovém hřišti s umělou trávou hned u pláže. Cíl a druhé depo je pak na velkém fotbalovém hřišti nad hlavní silnici u resortu, čili vzdušnou čarou 500m od startu. Z hlediska organizace perfektní místo.
Plave se samozřejmě v moři, 2 okruhy s vylezem na písečnou pláž. Cyklistika je tu "bohužel" kratší a má 84km ale s převýšením 1100m. Je tvořena jedním velkým okruhem, z kterého se celkem třikrát vyjíždí po hlavní silnici tam a zpět na obrátku. První obrátka je hned na 6.km, kdy na cestě zpět po 12ti km závodníci projíždí opět kolem resortu, než na 20.km začnou šlapat do cca 7km kopce na nejvyšší bod cyklistické části. Po té stejně dlouhý sjezd serpentinami do městečka Tuelada a za nim pár kilometrů na obrátku a zpět, než se odbočí k moři. Tam je ještě malá vsuvky k přístavu a zpět a posledních 30km je nahoru, dolů, doprava a doleva v krásné pobřežní krajine. Běžecká trasa je ve dvou okruzích tam a zpět, kdy první dva kilometry se běží po hlavní silnici, kde se jely první kilometry na kole, po té následuje kilometrovy sebeh na silnici k moři a po jejím zvlněném profilu na obrátku a zpět. Průběh hristem-centrem závodu na konci první okruhu a před cílem je celkem zajímavý, když musí účastník během cca 200metrech absolvovat tři pravoúhlé zatáčky a dvě obrátky o 180 stupňů. V neděli 25.října v den závodu bylo oblačno s teplotou vzduchu cca 14 v době startu v 8 hodin a cca 19 v cili v poledne. Moře mělo 21 stupňů a foukal mírný vítr, který se ke konci cyklistiky u moře zvedl v silnější a proti.
A jak se závod v kategorii muži Pro vyvíjel a kdo patřil k papírovým favoritům?
Start cislo 1 jsem měl tu cest mít já. S dvojkou měl startovat Němec Fachbach, ale i kdyz měl ráno kolo v depu na start se nepostavil. Číslo 3 Australan Gambles (vyborny triatlonista, ktery o svych vitezstvich rozhoduje na kole), 4 Ital Cigana (vynikající cyklista), 5 Brit Nicholls (většinou nejrychlejší běžec závodu), 7 Ital Degasperi (kompletní triatlonista, který by měl být na špici od zacatku až do konce), 8 Španěl Mollins (skvělý běžec, který se po jarním zranění, kdy 4 měsíce nemohl plavat a běhat, velice zlepšil na kole).


Plavecky okruh ve tvaru kosočtverce s třemi žlutými obratkovymi bojkami, které krátce po východu slunce nejsou občas zřetelně vidět. Navíc vítr tvoří menší vlny, takže je nutné se hodně dívat, myslet na vlny a proud a nesnažit se za každou cenu plavat přímo na bojku. Start se nejlépe povedl Němci Christianu Ottovi a na první bojce má už pár vteřin náskok. Já se mlatim s Joe Gambles na druhém místě. Za námi další spolufavorité. Po další otackove boji nesledují plaveckou trasu vepředu plavajiciho Christiana ani ode mě do strany se vzdalujiciho Joa, ale snažím se plavat vzhledem k vlnám a proudu nejiidelanejsi trasu. A daří se - na závěrečné bojce jsem v patách vedoucímu závodníkovi. Do výlezu na pláž po prvním okruhu se na nás stačí dotáhnout ještě Joe, ale ostatní už mají menší ztrátu. Ta pak v druhém kole ještě narůstá. Navic zacinam doplavavat nejpomaejsi plavce kategorie hobiku, takže je o další překážku postaráno. První plavec má čas 24:42, já na druhém místě ztrácím 3 sekundy, dalších pár pak na třetím místě Joe. Skupina sedmi plavců za námi vylézá se ztrátou cca 40 sekund.

Prvním depem probíhám nejrychleji ze všech závodníků a na kolo naskakuji jako první. Až po třech kilometrech mě dojíždí a hned předjíždí Christian. Po obrátce na 6.km jde dopředu Joe a nekompromisně nám začíná odjizdet. Při průjezdu kolem resortu na 12.km už ztracime 20 sekund. I přes tento nepříznivý průběh závodu hned od začátku se mi jede fajn a zda se mi, že cyklistika strašně rychle utíká. Ani se nenadam a jsem na na 30.km na nejvyšším bodě závodu, kde máme ztrátu jedné minuty na Joa a náskok jedné minuty na trojici za námi. Ve sjezdu přenechávam taktovkou Christianovi a po sedmi kilometrové sjezdu serpentinami ho střídám ve vedení naší dvojice až v městečku Tuelada. Na obrátku na 45.km se jede také skvěle a zjišťují průběhu závodu. Vepředu má osamocený Joe už dvě minuty (s jeho bezeckymi kvalitami to bude těžký boj o vítězství), za námi jede něco přes minutu dvojice Degasperi-Molins, za nimi další cca dvě minuty osamocený Nicholls a na něj se už dotauje Cigana, který po plavání ztrácel necelé 4 minuty. Ale už loni tu zajel nejrychlejší cyklistický čas, takže s diskem ví, jak na to:) Mimochodem z profiku jsem s ním jediný, kdo na dnešní trať zvolil disk. U přístavu Tuelada je na 50.km ještě jedna obrátka, kde se toho moc nemění a pak už 20km po pobřežní silnici - stále serpentynami nahoru a dolu. Občas je vidět silnice celkem daleko dopředu, jak je zakousnuta do přímořských kopcu, ale červený dres Joa Gamblese vidět není. Naopak za námi se občas mihne dvojice Degasperi-Molins. V nejdelším stoupání v teto casti zavodu na 65.km už je jejich ztráta kolem 45 sekund a v závěrečné stojce, 10km před depem, už jen 20. Pak následuje několika kilometrová rovina proti silicimu větru, kde jsem se snažil zvýšit naše tempo, abychom do depa přijeli o něco dřív a já měl čas se na běhu dostat do tempa, než mě doběhne rychlý Molins. Nas osud je naplněn v závěrečném stoupání, 3km před depem, kdy se kolem nás prevali nejdriv prekvapive Cigana, který zajel nejrychlejší cyklistiku za 2:11:16. Samozřejmě s ním se dotahla i vyse zmiňována dvojice, takže do depa dojíždí za Gamblesem se ztrátou cca 3:40 petice závodníků, která bude bojovat o bednu.
Z depa na běh vyráží první Cigana, za ním s odstupem Otto, pak já a za mnou dvojice Degasperi-Mollins. Na druhé místo za Gamblesem se dostávám na cca 2.km, kdy predbiham Ciganu, který mi stačí nahlasit, že bychom měli mít po depu ztrátu 3,5 minuty. Na první obrátce ve čtvrtině trati už ale zjišťuji, že ta ztráta se rapidně snižuje. Otacim druhy, pár vteřin před Molinsem. Italové Degasperi-Cigana běží spolu cca 10 sekund za mnou. Na 7.km mě dobíhá Molins a společně s ním se blizíme ke Gamblesovi. Na dlouhé hlavní silnici je jasne vidět před námi a i to, že jeho ztráta bude smazána během prvního okruhu. Kolem něho probíháme přesně na desátém kilometru, kdy mě povzbuzuje, abych Molinsem udržel, že na něj mám, protože mám více zkušenosti:) Po průběhu stadionem v polovině běhu je tak pořadí Molins, já a cca10 sekund za námi Degasperi, který právě předbíhá Gamblesem. Ten nakonec zavod nedokončil. V tu dobu pátý Cigana už ztraci vice. Rychlonohy Nicholls, který na kole ztratil skoro 10minut dnes hrozbou není. Na začátku druhého okruhu jdu tahat špici i já, protože profil po hlavní silnici se mírně zvedá, než se odbočí na vedlejší silnic směrem k moři a klesá se. A právě na odbočce se na nás zezadu dotáhl Degasperi. A od této chvíle si případam jak jojo. Z kopce mě dvojice mírně utíká, po rovině bezim stejně, ztrátu smazávam ve výbězich do kopečku podél more. Oba dva moji soupeři si často kontrolují tempo a tepovou frekvenci na svých hodinkách. Zatímco na obrátku první běžící Molins vypadá, že už nemá kam zrychlit. Druhy Degasperi běží uvolněné a občas koukne i jinam než na běžce před ním nebo své hodinky. Je tak tedy otázkou, kdo nastoupí první a kdo první odpadne. A je to Degasperi, který na 16.km v mírném sebehu natahuje krok a otevírá mezeru mezi sebou a Molinsem, který ji zase otevírá mezi sebou a mnou. Naštěstí hned po cca 200metrovem sebehu následuje stejný výběh, kde se dostávám před Molinse a držím rozestup mezi mnou a Degasperim. Cílem je ho udržet následující kilometr až do cca 500metroveho stoupání na hlavní silnici. Daří se a při výběhu na hlavní silnici jsem Italovi zase v patach.
Následuji dva kilometry po hlavní silnici k resortu - po většinou z mírného kopce. Vím, že z něho je Degasperi lepší, takže je mým cílem tyto dva kilometry s ním vydržet. Závěrečný kilometr s mnoha zatáčkami a jedním krátkým výběhem z pod mostu by měl sedět více mě. 18.km je ještě v pohodě, ale na 19. Ital začíná prodluzovat krok a já začínam pomalu ztrácet. Snažím se, co to jde, ale ty jeho kroky jsou o něco delší než moje a v sebehu už nedokáží přidat na frekvenci. Na posledním otackove kuželů, 1kilometr před cílem, mám už 10sekund ztráty. Ale ještě není nic ztraceno, hlavně když mě tam povzbuzuje CEO závodu serie Challenge Zibi, který je o kolo zpět (ve své věkové kategorii obsadil 2.místo!). V posledním kilometrů už bezime oba na krev,ale mezera mezi námi se ani nezmenšuje ani nezvetsuje. Za ohromného aplausu domácího publika tak vítězí Degasperi. Já dobiham 8,5 sekundy za ním. Jeho běžecký čas, který je i nejrychlejší dnes 1:11:57, můj o 11 sekund pomalejší. Třetí dobíhá Molins, necelou minutu za mnou.


Uf, krásný a těžký závod, s napětím pro diváky až do konce závodu. Samozřejmě v cílovém prostoru jsem byl naštvaný, že mi vítězství uniklo jen o vlásek, ale s postupem času jsem se spokojil i s druhým místem na závodě série Challenge. Po vítězství na Challenge Paguera-Mallorca před tydnem nemůžu být nespokojený s mými výsledky na závěr sezóny. Ano na závěr - listopadový Challenge Bahrain, na který jsem se chtěl ještě pripravit, byl zrušen. Takže nezbývá, než si dat pauzu a užít si svých 5 minut slávy:)))

Výsledky zavodu zde>>

Partneři

webDvorak