CS

EN

závody v SAE

02.05.2015

Díky poradatelum závodu TRIYAS Triathlon v  Abu Dhabi a Challenge Dubai jsem mohl v únoru strávit par dni v zemi, kde jsem ještě nebyl. Bohužel na přípravu od začátku roku byla krátká doba, takže podle toho to tak dopadlo.

TRIYAS a jeho 5.ročník, na kterém startovalo okolo 1500 závodníků (z toho 150 děti) se uskutečnil v patek 20.února na závodním okruhu GP YAS Marina Circuit. Pro pořadatelé tak o starost méně s řešením dopravní situace během závodu - plavání v přístavu hned vedle okruhu, 7 okruhu po GP okruhu (bez sikan, aby nás zbytečně nebrzdily) a dva okruhy běhu v areálu komplexu. Počasí brutální, které tam je prý jen 2-3x do roka - písečná bouře (vedro kolem 40'C a silný vítr z pouště, který sebou nesl písečný prach). Kategorie Pro startovala na tomto závodě poprvé, takže o nás bylo náležitě postaráno. Od ubytování, pres jídlo, servis před i po závodě az po doprovodný program den po závodě. Při plavání v cca 22 stupňů teple vodě zůstali ještě všichni favorité pohromadě. Ale už během prvního okruhu se vepředu oddělila trojice Kung, Clavel a Wild. Já jsem jim bohužel nestačil a začal jezdit osamocen na 4.místě. Sice to v televizi nevypada a urcite to strojum zavodicim na okruhu neprijde, ale trat je celkem zvlnena. No a pokud k tomu pridate vitr, tak to obcas fakt vubec nejelo. Ma ztráta narůstala a v pátém okruhu jsem byl předjet dalším závodníkem, se kterým jsem nezůstal v kontaktu. Vepředu se snažil osamostatnit Kung a dokázal si udělat náskok az jedné minuty. Ke konci mu vsak v těžkých podmínkách došlo a trojice dojela do depa, které bylo umístěnu u boxu okruhu společně. Já na 5.místě jsem ztrácel 3,5minuty. Ze začátku běhu jsem tajné doufal v útok na třetí místo. Ale po 3km jsem se propadl na 6.příčku a už se jen trápil. Z vítězství se nakonec radoval Švýcar Wild před Němcem Clavelem. Další Švýcar Kung doběhl třetí.

O týden později a 120km dále se v Dubai uskutečnil první závod Tripple Crown Serie Challenge Dubai. Startovní listina připomínala mistrovství sveta - 75 borců na startu není rozhodne na středních tratích zvykem a kdo byl zdravý a nějaký úspěch z těchto distanci ma, byl na startu. Otázkou samozřejmě bylo komu sedne závod na konci února lépe - rozjetym Kiwis a Aussies, kteří už maji za sebou nějaké závody nebo Evropanům či Američanům, kteří maji za sebou jen soustředění v teple... Organizace se ujal tým z Bahrajnu, který v prosinci úspěšně zvládl první závod v tomto regionu s velkými prizemoney Challenge Bahrain. Sice bylo cely týden mezi závody pěkně počasí - jasno, teplota kolem 20'C a slabý vítr, už den před závodem organizátoři hlásili silný vítr a možnost změny plavání z jednoho okruhu na dva (aby byla trasa plavání vice chráněna nedalekým ostrovem). Ale ani to moc nefungovalo - vlny byly pěkně a daly všem zabrat. I pres vynikající plavce na startu (Potts, Gómez, Kung) zůstalo pole závodníků pospolu a já vylezal z vody necelých 10 sekund za vedoucím Pottsem. Cyklistická část vedla od pobřeží do vnitrozemí a zpět. Da se říct po absolutní rovině. "Kopec" dělal jen silný vítr, tentokrát vanouci od more (úplně obrácené než před tydnem). Takže za první hodinu jsem ujel 45 km. Ale i to bylo malo a z cca 10. místa na začátku cyklistiky jsem se propadl az na cca 40. Zpět to byl očistec nejen pro me ale pro všechny startující. Samozřejmě v druhem depu už me ani ztráta ani pořadí nezajímalo. Ani nadlidsky vykon by me neposunul do Top10 (meho cile pred zavodem) a tak pri behu ve dvou okruzích (tam a zpět) podél pláže po běžecké stezce jsem spis pozoroval boj na předních mistech. Tam měli pak návrh protinozci. Sice pořadí v čili nakonec neplatilo, kvuli udajnem zkraceni trate během cyklistiky  prvni skupiny zavodniku a řešilo se ještě dlouho po závodě a definitivní slovo řekli rozhodci az večer před vyhlasenim. Na prvním místě zůstal původní vítěz Bozzone z Nového Zélandu, druhy byl třetí muž v čili Reed z Austrálie a původně druhy Michael Realert z Německa byl nakonec třetí. I pres tento skraloup se závod povedl a pocitam , ze v nadcházejícího letech bude jen lepší a lepší. Já si pockam, az ho přesunou na pozdější termín, abych se ho mohl zúčastnit - v únoru totiž nemůžu byt ve formě.

Challenge Triplle Crown, série tři závodu pod hlavičkou Challenge, kterou založil princ z Bahrajn, sam aktivní triatlonista (závod v Bahrajnu absolvoval za cca 4:20 a závod v Dubaji jel s handikepovanym kamaradem, kterého ve vodě táhl na člunů, na kole vezl na vozíku za kole a na běhu tlačil ve vozíku před sebou) se ma skládat ze tři závodu - Challenge Dubai, Challenge Omán a Challenge Bahrajn a pokud někdo dokáže vyhrát všechny tři závody, získat 1 mil USD. Zatímco v mužích je ta šance mala (nic proti Terenzzovi), tak v ženách po vítězství Švýcarský RAF naopak velká. Otázkou nyní zůstává, kde a kdy bude druhy závod. Poslední informace říká, ze srpnový Challenge Omán byl kvůli bezpečí zrušen. Původně se mel uskutečnit ve meste Sálská poblíž hranic s Jemenem. Ale pořadatelé řekli, ze nedokáží zaručit 100% bezpečnost kvůli nepokojům v Jemenu.