CS

EN
FILIP OSPALÝ
TRIATLON

Novinky

Ironman 70.3 Norway

08.07.2013

Ironman 70.3 Norway - když jsem si loni tento závod vybral, předpokládal jsem, že i na začátku července bude v Norsku chladno, které mám při závodě rád. Teplota přes 25´C mě zaskočila, ale i přesto jsem byl schopný vyhrát s náskokem skoro 7 minut před Rasmusem Henningem. Letos už bylo vše co se týče počasí o.k. - ranní teplota nepřesáhla 20 stupňů a když dvě hodiny před startem začalo pršet, bylo norské počasí jak vymalované:) Tratě zůstaly stejné jako loni, protože jsou tak perfektní a krásné, že je není nutné měnit. Změnil se jen průběh depem na fotbalovém hřišti s umělým trávníkem, protože zatímco loni, při první ročníku bylo na startu kolem 400 závodníků, letos už to bylo kolem 1300. Plavání v jezeře s průzračnou vodou o teplotě 18´C (tzn., že na závodní dres Kiwami jsem si oblékl i neopren Blue Seventy Helix) je vyznačeno ve dvou "okruzích" ve tvaru písmene U - první vnější a delší, druhé vnitřní a kratší.

Na první bójku jsem se vyvezl za jiným závodníkem, který měl po startu více sil a chuti tahat startovní pole. Na první bójce jsem však šel před něho a až do konce udával tempo v první disciplíně. I přesto, že je zdejší plavecká trať především v druhé půlce trochu nepřehledná, protože z vodní hladiny vidíte na druhé straně jezera 10 stejných bílých bójek a jen tři jsou pro druhé kolo a před prvním plavcem nejede naváděcí kajak, nebyla pro mě orientace s modrými brejličkami eMMe Sydney problém. Po 21 minutách a 33 vteřinách a uplavaných 1,9km jsem vylezl z vody s Bredem Kahlefeldtem v nohách (Bred už má letos na svém kontě vítězství na Ironman 70.3 Busselton a Ironman 70.3 Cairns). Na dohled byli i další favorité závodu - Ritchie Nicholls (letošní vítěz Ironman 70.3 UK), TJ Tollakson a Horst Reichel (letošní vítěz Ironman 70.3 Italy). V depu jsem na nic a na nikoho nečekal - sundal čapku, brejličky a neopren, nasadil aero přilbu UVEX, startovní číslo a s kolem Cannondale RS Slice v ruce jsem běžel přes celé depo k exitu. Na kolo jsem nasedal už s náskokem deseti vteřin na druhého. Déšť nepolevoval, ale i když je zdejší cyklistická část velmi členitá (nahoru dolů, zatáčky na úzkých místních silničkách) ani na mokru není nebezpečná, protože se kromě průjezdu městem po 70ti kilometrech zbytečně nepřejíždí vodorovné značení na silnici. Navíc s loukotí a diskem Equinox, na kterých jsou nalepené galusky TUFO Elite Pulse nehrozí ani aquaplanning :)))Po 30minutách jízdy na kole, kde se nachází asi nejdelší úsek trati bez zatáčky jsem se ohlédl a s milým překvapením zjistil, že jedu vepředu sám (náskok tak mohl být necelou jednu minutu). Pak už to bylo jen na mě, stejně jako loni. I přes chladné počasí a déšť bylo potřeba dodržovat pitný režim - v pravidelných interval jsem do sebe lil z bidonů Enervit buď ioňták G Sport Competition nebo Enervitene Sport Competition. Samozřejmostí jsou už potřebné zásoby všeho potřebného v těle před samotným startem (Pre SSport Gel a Magnesium Pottasium). Zdejší cyklistika je prostě úžasná - když se daří, tak je úžasné vše, že?:) Loni jsem dal zdejších 90km těsně pod 2hod 10min. Letos, i když bylo mokro a první polovinu cyklistiky pršelo jsem "zaostal" jen o minutu a pár sekund. Nejrychlejší cyklistický čas dne mě vynesl v druhém depu náskok cca 3 a půl minuty na skupinku pronásledovatelů.

Opět rychlé depo, kde jsem cyklistické věci vyměnil za běžecké boty New Balance, za pas strčil jeden Enervitene Sport Competition na druhou půlku běhu a s brýlemi Uvex a kšiltovkou Kiwami vyrazil o závěrečné disciplíny triatlonu. Jelikož ve skupince pronásledovatelů nebyli běžci Bred Kahlefeldt a Richie Nicholls, můj náskok se během běžeckého půlmaaratónu ještě navyšoval. Dva okruhy v centru Haugesund už byli za polojasného počasí. I když jsem na obrátkách zjišťoval, že druhý Nicholls běží rychleji než já (jeho běžecký čas 1:08:40), nebylo třeba zrychlovat a na rozdíl od loňska, kdy jsem měl ke konci běhu menší krizi, jsem za 1hod11min uběhl celkem na pohodu 21,1km a o 1 minutu vylepšil svůj cílový čas z loňska. Druhý Nicholls doběhl cca 4 a půl minnuty za mnou, třetí Kahlefeldt ztratil necelých 7 minut. Teď jen nezbývá doufat, že se pořadatelům podaří získat konání mistrovství světa na těchto tratích v roce 2015 a připravit se na to stejně jako na dnešní závod:)))

Partneři

webDvorak