CS

EN
FILIP OSPALÝ
TRIATLON

Novinky

Ironman Zurich

28.07.2014

Ironman Zurich – sice to na bednu nestačilo, ale 4.místo mě zajistilo účast na Ironman Hawaii, což byl můj cíl před startem na tomto závodě.

 

Zurich se po Panama City na Floridě stal mým druhým místem, kde jsem se postavil na start dlouhého triatlonu. Už před startem bylo jasné, že v cíli bude můj čas horší, než pří mém premiérovém startu. Traťový rekord 8:12:27 tu drží z roku 2000 domácí závodník Olivier Bernhard, který mě na běžecké trati povzbuzoval a hlásil rozestupy.

Počasí na dlouhý den nemělo chybu – zataženo, zpočátku mírný déšť, teplota kolem 20´C. Teplota průzračné vody v Zurichsee okolo 22´C.

Po sedmileté nadvládě Švýcara Schildknechta, který na startu chyběl, si dělal zálusk na vítězství další Švýcar Jan Van Berkel. Se startovním číslem 1 závodil vítěz Ironman Hawaii 2012 Pete Jacobs, ale toho jsem za favorita nepočítal – ten byl na startu jen, aby závod dokončil a zajistil si nominaci na letošní mistrovství světa (po dojetí cyklistické části o hodinu pomaleji než nejrychlejší, se oblékl do šusťákové soupravy a vyrazil na maratónskou procházku, kterou zdolal za necelých 5hodin).

Start kategorie profi v 6:45. Plavání ve dvou okruzích s výlezem na malý ostrůvek po prvním okruhu. Plavecké časy na tomto závodě nejsou nikdy rychlé…pořadatelé to tu mají nějak špatně změřené – udávají, že první okruh ve tvaru obdelníku má 2,3km a druhý ve tvaru trojúhelníku 1,6km. Přičemž se ale plave na ty stejné otáčkové bójky…no ale všichni mají trať stejnou:) Po startu šel do čela Brit Bayliss. Já jsem plaval vedle Van Berkela za ním. Po první otáčce se mi ale nelíbilo, že se tam s Janem zbytečně strkáme. Zrychlil jsem a ujal se vedení. Po prvním okruhu byly v první skupince předpokládaná jména – já, Bayliss, Van Berkel, Jacobs, Jaskolka, Hecht, Biliard. Náš balík uvisela i nejlepší plavkyně, Švýcarka Schorer. V průběhu druhého okruhu mě na čele opět vystřídal Bayliss a na konci tratě jsme se už museli vyhýbat nejpomalejším hobíkům.

 

Cyklistická část ve dvou okruzích s převýšením 1300m. Během prvních 30km podél jezera se vepředu vytvořila pětičlenná skupina – Billard, Van Berkel, já, Bayliss a Jaskolka. První tři jsme se střídali ve vedení. Očekávaný útok od Francouze Biliarda (nejrychlejší cyklistický čas měl i před měsícem na Ironman Nice, kde nakonec dokončil šestý) přišel na vrcholu prvního kopce na cca 35. km Jeho náskok během chvilky narostl na cca 20 sekund, ale na víc než na 30sekund neodjel. Jelikož Bayliss s Jaskolkou nejevili zájem o vedoucí pozici, domluvil jsem se s Janem, že on pojede první ve sjezdech a technických pasážích, protože to tu zná a já po rovinách a v kopcích. V druhém, cca 8 minutovém kopci se sekcí zvanou The Beast, ještě Billardův náskok činil 30 sekund, ale během delšího pozvolného stoupání mezi obcemi Egg a Forch se mi ho podařilo jeho náskok snížit na polovinu. Pak přišel prudký sjezd k jezeru, kde využil svých znalostí Van Berkel. Na silnic u jezera byl už vepředu s Billardem. Já až za Baylissem a Jaskolkou se ztrátou 20 sekund na čelo. Čekalo nás 10km po rovině, pak místní specialita – Heartbreak Hill – stoupání s atmosférou cyklistické Tour de France a opět 30km podél jezera. Jelikož těch 30km bylo proti mírnému větru, bylo mým cílem dojet vedoucí dvojici, abych nemusel jet proti větru sám (Bayliss s Jaskolkou by mě asi nevystřídali).  Náskok jsem stáhl během pár kilometrů a do Heartbreak Hillu jsem najížděl jako první. Nahoře jsme dokonce měli s Baylissem nějaký ten náskok na dvojici Van Berkel, Biliard. Jaskolka už tempu nestačil.

 

 

Bohužel na konci rovinaté pasáže už jsem tempu Billarda a Van Berkela nestačil i já a společně s Baylissem jsme odpadli ze špice. Na 120km byla naše ztráta na vedoucí duo už skoro 1:30. Během dalších 20km, které jsem jel s přívěškem Bayliss za zády naše ztráta narostla o další dvě minuty. V kopci, ve kterém jsem v prvním okruhu stahoval ztrátu ujetého Billarda, mi poodskočil Bayliss. A těsně před prudkým sjezdem se kolem mě prohnali Stein a Pleše. Pod kopcem už jsem neviděl ani je. Během posledních kilometrů se vedoucí duo rozdělilo a do depa dojel první s náskokem více jak dvou minut Biliard. Více jak 6 minut po něm dojela do cíle dvojice Pleše, Bayliss. Nejrychleji zvládl cyklistiku Němec Stein za 4:35:55.  Můj cyklistický čas byl o cca 10 minut pomalejší.

Běžecký maratón je rozdělen do čtyř okruhů. Je na něm celkem dost obrátek, dva podběhy pod silnicí, jeden přeběh přes most. Celkem členitá trať. Vybíhám na trať s myšlenkou, že běh bude ještě dlouhý a může se stát během něho cokoliv :)  Během prvního okruhu se na špici mění pořadí a vede Van Berkel. Já se posunuji před Baylisse už na 5.km. Ztráta na čelo kolem 8 minut. Na konci druhého okruhu si musím odskočit…je příjemné si na chvíli sednout a odpočinout si. Problém mi však dělá vstát:) Vepředu stále vede se solidním náskokem Van Berkel, na druhém místě už běží Stein a třetí Pleše. Biliard přepálil tempo na kole a už jde a předbíhám před náběhem do třetího okruhu. Můj mezičas na půlmaratónu cca 1:25 – jsem spokojen. Za mnou běží Jaskolka cca 3minuty. Během třetího okruhu vepředu vadne Van Berkel a Stein se přibližuje vedoucí pozici. Na mě doléhá krize na cca 27.km – zastavuji se na občerstvovačce a piju a jím skoro vše, co mi dají:) Mám však velký problém se pak rozběhnout a první metry jsou katastrofa. Po cca 500metrech však běžím pocitově lépe než před zastavením a plánuji, kde si opět takovou pauzu dám:) Neplánovaná pauza však přichází na konci třetího okruhu, kdy musím opět na toaletu. Během této pauzy mě předbíhá Jaskolka a propadám se na 5.místo. Během posledního okruhu si dopřávám ještě jednou procházku přes občerstvovací stanici – mají tu dobré chipsy :)  Stein se dostává na čelo na cca 33.km, Pleše na druhé místo na cca 35. km. Domácí favorit se trápí. Na 35.km mám na něj ztrátu 7minut. Na poslední obrátce na 38.5km zjišťuji, že na už čtvrtého Van Berkela mám jen něco málo přes minutu. Dostávám křídla :) Jeho krize je však velká, protože ho stahuji během necelého jednoho kilometru. Z vítězství se tak raduje Boris Stein za 8:33:02. Já dobíhám 4. cca 10 minut za vítězem. Běžecký maratón jsem zvládl za 3:01:17. Ale jsem spokojen – nové zkušenosti na dlouhých tratích a hlavně jsem se posunul v žebříčku Pro Kona na 30.místo a každým dnem očekávám pozvaní na mistrovství světa :)  Ironman Hawaii se uskuteční 11.října. Do té doby ještě nějaký ten běh potrénuji, aby můj běžecký čas na Havaji byl hluboko pod 3 hodiny!!!

 

Partneři

webDvorak