Slovakman 113

14.09.2015

V Elements Resort (www.elementsresort.sk) a jeho okolí se v neděli uskutečnil letošní Slovakman 113, který byl zároveň závěrečným dílem FORD Czechman Tour.

Elements Resort, který je momentálně tvořen Hyppo a Aqua Arenou se v příštím roce rozroste o hotel, fotbalové hřiště, atletický ovál, multifunkční halu atd. Pak tento resort, kousek za Bratislavou nebude mít chybu.

Slovakman 113 nějaké ty malé chyby měl, ale to je tak vždy u nových závodů nebo závodů v nové lokalitě. A je to jen dobře – pořadatelé se je pro příští rok budou snažit odstranit a závod tak bude lepší než ten letošní, který už ale moc pěkný byl.

Přálo počasí – jasno a teploty přes 20´C, i když mnohým vadil silný vítr, velká účast závodníků (300 – vyprodaný závod) i fandů a pěkně připravené tratě.

V 10 hodin přesně zazněl startovní výstřel a všichni jsme se vrhli do cca 18´C vody vodního díla Gabčíkovo. Pořadatelé určitě na příští rok zvolí vhodnější polohu první bójky ke startovní čáře tak, aby to bylo pro všechny spravedlivější. Dva okruhy s výlezem okolo bójky po prvním okruhu bylo atraktivní pro diváky. Pořadatelé se snažili zpříjemnit plavání i nám a nejdelší úsek mezi první a druhou bójkou jsme plavali po proudu. Kvůli protivětru a vlnám i slunci, které bylo přímo před námi si však nemyslím, zda to byla výhoda:) Nejlépe díky své výšce odstartoval Laďa Dvořák, kterému stačilo pár dlouhým kroků a skoků a už byl v hluboké vodě. Já se tam trochu tápal a chvíli jsem se bil s ostatními závodníky. Před první bójkou už jsem byl druhý za Fanou Kubínkem s ostatními skvělými plavci v patách. Fana ale při plavání k druhé bójce proti slunci a vlnám často hledal přímý směr, tak jsem ho na špici vystřídal a udával tempo až do cíle plavání. Pár desítek metrů před výlezem mě Fana opět předplaval, aby měl nejrychlejší plavecký čas dne. V patách nám byli Laďa Dvořák, Andrej Orlický, Vladimír Sopko i plavec jedné štafety. Nejrychlejším depem jsem dostal na první místo s menším náskokem a ten jsem měl v plánu navyšovat hned od prvních kilometrů cyklistiky. Tři okruhy z Elements Resort, přes Šamorín, Báč do Šulan a zpět po hrázi vodního díla. Předpověď počasí hlásila silný jihovýchodní vítr, který měl během dne zesilovat a nemýlila se. V průběhu tří okruhů se rychlost jízdy proti větru postupně snižovala, a proto musel závodník na hrázi zrychlovat, aby udržel stejné tempo. Díky skvělé cyklistické přípravě se svým trenérem na přelomu srpna a září se mě jelo výborně a dokázal jsem držet stejné mezičasy na všech třech 31kilometrových okruzích. Sice mě občas zdržel neukázněný řidič nebo cyklista-turista, kteří vjeli tam, kam neměli, vše se obešlo bez vážnějších problémů. Se sedmi minutovým náskokem na Laďu Dvořáka jsem dojel do druhého depa a vyrazil na běžecký půlmaratón ve čtyřech okruzích. Okruh zavedl závodníky i na dostihový ovál – závidím koňům, že běhají své závody po měkkém povrchu:) Běžecká trasa po té vedla i na hráz, kde se na obrátku běželo pěkně po větru, ale po otáčce měli z větru radost jen kiteři, kterých bylo na vodě dost. Aspoň bylo ale na co koukat:) Jinak běžecká trať byla přívětivá i pro diváky, kteří se mohli volně pohybovat po resortu a sledovat závodníky několikrát během jednoho okruhu.  Běh pak stanovil konečné pořadí na stupních vítězů Slovakmana 113. Po druhém nejrychlejším cyklistickém čase z nich musel ustoupit Karol Džalaj a třetí místo přenechat mistrovi ČR ve středním triatlonu pro letošní rok Tomášovi Mikovi. Cíl před Farrier´s Restaurant jsem proťal po 4hodinách a 56sekundách od startu. Sice se mě spíkr závodu Vlado snažil během běhu namotivovat na  prolomení hranice 4 hodin, ale s devítiminutovým náskokem se těžko hledá motivace. A navíc já závodím na pořadí v cíli a ne na čas:)